"Energy Follows Thought" - Archangel Michael "Енергията следва Мисълта" - Архангел Михаил
Elves
http://www.marafreeman.blogspot.com
Rainbow
With this rainbow we declare to all of YOU, who are working relentless and dedicated for the welfare of our people and Mother Earth, our deepest gratitude, our love and the certainty, that we are supporting you with combined strength. This rainbow should be the symbol of protection and invincibility of all the Beings that want to live together in Love and Peace. Please share this message and send your Love.
18th May 2012
С тази дъга ние заявяваме на всички Вас, които работите упорито и всеотдайно за доброто на нашите хора и Майката Земя, нашата най-дълбока благодарност, нашата любов и увереност, че ви подкрепяме с комбинирана сила. Тази дъга ще е символ на защита и непобедимост на всички Същества, които искат да живеят заедно в Любов и Мир. Моля, споделете това съобщение и изпратете вашата Любов.
18 май 2012 година
Етикети
27.04.11 г.
Скандинавска митология
Скандинавската митология обхваща древните митове и вярвания на скандинавците , както и на викингите, които се заселват в Исландия. В стремежа си да изтласка езичеството, християнството налага своя дуалистичен мироглед и принизява паганизма до демоническо вярване, в което се набъркват силите на сатаната, магии и пр. В действителност паганизмът е религия на природата. В него основно е вярването, че всичко е живо. Всяко нещо на земята има своето въплъщение в света на боговете. Земята е свята, а боговете достъпни. С тях може да се разговаря директно. Това е вяра в целостта, хармоничността и целесъобразността на всичко, което се случва.
В скандинавската митология боговете са две големи семейства –
Ази от расата на Аезир и Вани, от Ванир.
Ваните са земни богове, символизиращи богатството, плодородието и плодовитостта. Най-главните вани са Аегир, Ниорд, Фреир и Фрея.
Азите са небесни богове, символизиращи мъдростта, мощта и войната. Те живеят дълго, но не са безсмъртни, загиват във времената на Рагнарок ( Залезът на боговете).Най-известни ази са Один, Тор, Фриг, Тир и Хеймдал. Боговете често враждували помежду си.
24.04.11 г.
Стилови особености на староскандинавската поезия
В староскандинавското поетическо изкуство присъстват два вида тропи : Кенинги (разгърнати метафори) и Хейти ( художествени синоними на определени лица и предмети)
Наблюдават се множество повторения, сюжетът е праволинеен и се следи с лекота. Много често се прилага разкъсан словоред. Времето и прстранството се споменават , само , когато е необходимо ,те са сегменти в цялостната композиция на творбата.
Скалдовата поезия е следствие от едическата. Тя е своеобразен връх в развитието на староскандинавското поетично творчество. Тя усложнява отделните стилови елементи и похвати, за да се стигне до пределната сложност, която прави невъзможно превеждането на отделни части от произведенията. Скалдовата поезия бива – хвалебствена, възпоминателна и охулваща. Създавана е от скалдове – придворни поети. Разбирането за скалд е коренно различно от нашето разбиране за поет.
Скалдовете са били хора с важна роля в кралския двор, те били кореспонденти между краля и народа, чрез своите произведения. Скалдовете били смели войни, най-често са намирали смъртта си в битка редом с краля. В поезията на скалдовете кенингите и хейтите придобиват много по-заплетен характер и стават изпитание за всеки преводач. Често съдържанието на творбата се жертва за сметка на формата. Творчеството на скалдовете, което вече не е анонимно, представлява венец на староскандинавското поетическо изкуство. Достойно е да бъде сравнявано с творби като „Илиада” и „Одисея” и представлява връзка със Стара Скандинавия и знание за загадъчното минало на Севера.
Съдържание на Стара Еда
Митологични– те нямат за цел да възхваляват, а са по-скоро митологични сказания с възпитателна цел. В тази поезия, подобно на древногръцката , боговете силно уподобяват хората по качества. Азите са, както образи, отразяващи нордските добродетели в синтезиран вид ( Один – мъдрост, Тор – сила и мъжество, Балдр – красота и невинност), така и носители на определени черти, които са подлагани на присмех в отделни сказания, напр. „ Спорът със Сивобрадия”, „Слово за Трюмр”, „ Свадата с Локи”. От едическите сказания можем да заключим, че те не са носители на присъщия за християнството дуализъм – те не са изцяло добри или изцяло зли, черни или бели, а са сложни образи, притежаващи както добродетели, така и недостатъци. Именно на това се основава близостта им с хората и техния характер по онези времена, а това определя „ Стара Еда” като безценен източник на знание за Езическа Скандинавия като едно духовно измерение.
Героически – в тях се говори за известни герои, някои от които реални исторически личности. Например Гунар от „ Слово за Гудрун” най-вероятно е прототип на бургундския владетел Гунтер, управлявал до 437г., Атли от „ Слово за Атли”, със сигурност е образ на хунския водач – Атила. Това не е исторически извор, а по-скоро изпълнява художествена функция. С помощта на тези произведения можем да научим повече за различни аспекти на нордския мироглед, например за вярването в предопределеността, себедоказването чрез саможертва, за справедливото отмъщение, което е било възприемано като личен дълг и един вид свещенодействие.
Стара и Млада Еда
Едите са събрани народни легенди и приказки, отнасящи се до нордическата митология са северните народи. Те са част от скалдическата (поетическата) традиция на устно творчество, записани са от учени и изследователи преди да бъдат окончателно изгубени. Най-известните сред тях са исландската Стара Еда ( Поетическата Еда) и Млада Еда ( Еда в проза).